X
تبلیغات

موسسه گل و گیاه عطر یاس ، جهت سفارش و اطلاعات بیشتر لطفا با شماره 09121783789 : (محسنی ) تماس حاصل فرمایید . تهران -منطقه 14- بزرگراه محلاتی- خ. نبرد جنوبی- خ. زمزم- پایین تر از دادگاه خانواده- بازار گل شهید محلاتی- انتهای سالن دوم شرقی- قسمت گلهای بیرونی- غرفه عطریاس تعدادی رز هلندی گلدانی - مورد پیوندی - یاس هلندی و انواع گیاهان رونده - پیچ اناری - پیچ گلیسین - یاس امین الدوله - با کیفیتی عالی بفروش میرسد

Atre yas گل و گیاه عطر یاس - نگهداری از گل یاس

گل یاس

یاس گلی است خوشبو به رنگ سفید یا زرد یا کبود؛ مخفف یاسمن که آن را یاسمین نیز گویند.

یاس درختچه‌ای است زینتی از تیرهٔ زیتونیان، که دارای گونه‌های برافراشته و یا بالارونده است، در باغ‌ها کاشته می‌شود و ارتفاعش بین دو تا سه متر است. برگ‌هایش متقابل و قلبی شکل و گل‌هایش دارای یک جام چهار قسمتی به شکل صلیب است که به یک لولهٔ نسبتاً طویل منتهی می‌شود. گل‌هایش گاهی منفرد و گاهی به صورت آرایش گرزن در انتهای شاخه قرار می‌گیرند.

اصل این گیاه را از ایران می‌دانند و از آنجا به سایر نقاط دنیا برده شده است. گل‌های یاس بسیار معطر و به رنگ قرمز و سفید یا زرد با بنفش می‌باشد.

دیگر نامها

گل یاس، درخت یاس، گل لیلی، یاسمون، یاسمن، ظیان، گل هاشم، سجلاط، سمن، یاس گلدانی، شرخات
خواص


  • از گل‌های گونه‌های معطر آن در عطرسازی استفاده می‌کنند. شاخه‌های جوان یاس دارای مغز چوبی نرمی است و ممکن است آنها را توخالی کرد و از آنها فلوت ساخت، یا جهت ساختن پیپ از آنها استفاده نمود، ولی شاخه‌های مسن آن دارای مغز سختی است و در منبت کاری بکار رود.
  • تحقیق‌ها نشان می‌دهد، بوی شیرین گل یاسمن به اندازهٔ والیوم آرامش بخش است و بدون هیچ عارضهٔ جانبی اعصاب را تسکین می‌دهد.
http://fa.wikipedia.org

کاشت پرورش و نگهداری گل یاس سفید خانگی


زمانی یاس سفید آنقدر محبوبیت داشت که گلدانهای بزرگ آنرا در بسیاری از منازل تهران میکاشتند و در شهر های گرمسیر شاید هم هنوز این کار مرسوم باشد . 
این همان گلی است که شعرا از آن زیاد نام میبرند و گل مورد علاقه شاعران بزرگ ایران است نام آن در فارسی یاس سفید و نام لاتین آن Jasminum officinale است و در زبان انگلیسی آنرا Poet’s jasmine که به معنی یاس شاعران است مینامند .
 اگر میخواهید برای دل خود و فرزندان و دوستانتان آنرا پرورش دهید، قلمه های تازه ءاین گل را در گلدان کوچکی شروع کنید و با بزرگ شدن آن تدریجا آنرا به گلدانهای بزرگ منتقل کرده و خاک خوب باغبانی به پایش بریزید؛
 این گل آفت عمده ای ندارد ، فقط آفتاب فراوان و کود متعادل که 12-12-12 است نیاز دارد این کود در آب حل میشود و آبی رنگ است نیم قاشق چایخوری آنرا در چهار لیتر آب حل کنید و با آب پاش روی برگهای گیاه بپاشید تا آنرا خیس کند و باقی را در پای گیاه و در گلدان بریزید در صورت بزرگ بودن گیاه اگر نیاز داشتید مقدار بیشتری کود تهیه کنید. 
عدد اول مقدار نیتروژن دومی میزان فسفر و عدد سوم میزان پتاسیم را در کود نشان میدهد کمپانی های سازنده کود این در صد ها را بر اساس نیاز گیاه تغییر میدهند تا اثری که میخواهند در گیاه بوجود بیاورند عدد وسطی برای برخی از گلها باید کوچک و برای انواع دیگر باید بزرگ باشد ، اگر عدد اول بزرگ باشد برای گیاهان سبز با برگ زیاد مناسب است و هم میتواند زیادی آن گل را بسوزاند یا برگهای آن را دچار خال های خشک و سوخته کند . اما کود بالانس مزبور برای گیاه یاس مناسب است . فراوانی گلهای گیاه یاس مخصوصا در گلدان به کود دهی منظم آن مستقیما ربط دارد، کود دادن را در تمام فصل گل دهی که تا اوایل زمستان هم میرسد هر پانزده روز یکبار میتوانید ادامه دهید از قاشق اندازه گیری استفاده کنید و اندازهء کود را تغییر ندهید مگر اینکه گیاه زیادی داشته باشید و بخواهید امتحان کنید زیرا امکان سوختنش وجود دارد .
 وقتی سرما به چند درجه بالای صفر رسید (60F ) آنرا به داخل خانه بیاورید و دیگر به آن کود ندهید تا بهار بعد که هوا دوباره گرم شود و بتوانید آنرا بیرون بگذارید . پس از آن باز میتوانید بمحض بیدار شدن گیاه برنامه کود دهی به آنرا ادامه دهید . گلهای خشک شده یاس در زیر نور که بطور سفید خشک میشوند را میتوانید جمع آوری کرده و از آن در ظروف شیشه ای بزرگ با چند قطره عطر یاس مخلوط کنید تا خانه شما را خوشبو کند و زیبایی گل یاس خشک کرده را به آن بیفزاید , از ظرف شیشه ای بزرگ برای اینکار استفاده کنید . 
در فصل زمستان داخل خانه اگر نور کافی موجود نیست یک لامپ مهتابی روی گیاه 12 ساعت در روز روشن نگاه دارید تا گیاه کمبود نور نداشته باشد . هر گیاهی به چند ساعت تاریکی نیاز دارد، شما میتوانید برای اینکار از ساعت تایمر داری که در ساعت مقرر چراغ را خاموش و یا روشن کند استفاده کنید. پس از مدتی به نیاز گیاه و عادت آن پی خواهید برد و به آن آشنا خواهید شد . با اینکار خاطرات خوشی برای کودکان و دوستانتان خلق خواهید کرد تا وقتیکه زنده هستند آنرا فراموش نکنند و رسم و علاقه شما را در میان دوستان بازگو کنند. مخصوصا آنهایی که خانه هاشان حیاط دارد از این کار غفلت نکنند. گل یاس غذای روحتان را فراهم خواهد کرد و برای استرس و افسردگی هم مناسب است. نترسید یاس داخل گلدان زیاد بزرگ نمیشود , در مناطق گرمسیر آنرا بیرون و در حیاط بکارید و از نی یا چوب برای سر پا نگه داشتن گیاه استفاده کنید و یا آنرا کنار دیوار بکارید تا روی دیوار حیاط رشد کند و به پایین بیفتد. در مناطق هشت کشاورزی به بالا آنرا مستقیما میشود در باغچه کاشت و قبل از شروع فصل گل دهی آنرا کمی آرایش داد .

منبع:http://home-plant.blogfa.com

پرورش گل یاس فرنگییاس فرنگی گیاهی است بالارونده و زیبا مناسب برای داخل ساختمان . از آنجا كه رشد زیادی میكند بهتر است توسط یك شبكه سیمی شاخه های آنرا در فضای محدودی مهار نمایند در غیر اینصورت لازم میشود پس از مدتی یا شاخه ها را به میزان قابل توجهی هرس كنند و یا گیاه را به گلدان بزرگتری منتقل نمایند .
سراسر تابستان گلهای سفید رنگی میدهد كه عطر مطبوع آنها فضای خانه را پر میسازد .
بهترین تركیب خاك برای یاس فرنگی مخلوطی است به نسبتهای مساوی از خاك رس ، ماسه ، خاك برگ و كود حیوانی پوسیده .
گلدان یاس فرنگی را باید در محلی كه نور كافی داشته باشد مشروط بر اینكه مقابل تابش مستقیم اشعه خورشید نباشد قرار داد . این گیاه به آپ فراوان نیاز دارد . بنابراین بایستی مرتبأ به آن آب داد و گهگاه نیز مقداری كود مایع بآن اضافه نمود .
در زمستان باید گیاه را در محل خنكی كه حرارت آن كمتر از ۱۲ درجه سانتیگراد نباشد قرار داده از میزان آب بكاهند .
حرارت بالا در زمستان شرایطی فراهم میكند كه گیاه مورد حمله آفاتی مانند شته و شپشك قرار بگیرد .
● تكثیر :
تكثیر یاس فرنگی به روش قلمه زدن ساقه های چوبی سال قبل (دوساله) در خاكی كه حدود ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد گرما داشته باشد انجام میگیرد . حتی در چنین شرایطی نیز حدود شش هفته طول خواهد كشید تا قلمه ها ریشه كنند

منبع: http://www.sootak.ir


یاس هلندی


نام فارسی : یاس هلندی
Syringa Amurensis نام علمی :
تیره – خانواده :Oleaceae
مشخصات کلی گیاه :
درختچه ای است همیشه سبز با ارتفاع 3 متر
مشخصات برگ: برگها بیضی شکل با نوک تیز و به رنگ سبز تیره و براق
مشخصات گل : گل به رنگ سفید که ارزش چندانی ندارد
حداقل دمای مورد تحمل : 5- درجه سانتیگراد
مکان رشد : سایه آفتاب و هرس پذیر
ازدیاد گیاه : قلمه
کاربرد : کاشت به عنوان ایجاد دیواره سبز و یا کاشت به عنوان تک درختچه
زینتی و کاشت چند تایی


+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم مرداد 1391ساعت 13:59  توسط محسنی  | 
+ intTimeZone ; strResult =/strongtable id=table cellpadding=/BlogPreviousPageBlockdiv id=menudiv id=space/divjavascript:void(0)\